Coraz popularniejsze staje się czytanie na ekranie urządzenia elektronicznego. Komputery PC, komputery, telewizory, smartfony itd. są częścią życia codziennego i zawodowego. Ale jaki jest ich wpływ na nasz wzrok?
Błędem byłoby uważać okulary do pracy przy komputerze za zwykłe okulary progresywne. Ten typ obiektywu jest w rzeczywistości specjalnie zaprojektowany dla tych, którzy mają problemy z czytaniem przed komputerem i nie są już w stanie wyraźnie odróżnić szczegółów na ekranie.
Soczewki biurowe to właściwie nic innego jak kojące okulary: podczas pracy przed komputerem Twoje oczy odpoczywają, są bezpieczne i zdrowe od zmęczenia i stresu! W rzeczywistości soczewki te pozwalają na bardziej komfortowe widzenie, redukując problemy wynikające z tak zwanego syndromu widzenia komputerowego, który występuje, gdy oczy poddane przemęczeniu w zamkniętym i sztucznie oświetlonym środowisku muszą skupić się na ograniczony ekran bez możliwości wędrowania na duże odległości.
Zwykle pierwszymi objawami zmęczenia wzroku spowodowanego pracą przy komputerze nie jest nieostre widzenie, ale zmęczenie oczu, ból głowy, szyi lub pleców czy wrażliwość na światło. Twoje oczy mogą również być suche lub zaczerwienione, a także możesz odczuwać pieczenie lub kłucie. Są to konsekwencje czynności wykonywanej na komputerze ze wzrokiem skoncentrowanym na ekranie przez dłuższy czas, prawdopodobnie nawet przy nienaturalnej postawie.
Problemy te są dodatkowo potęgowane przez potrzebę ciągłego przesuwania wzroku, na przemian z bliskiej odległości, na przykład w celu skupienia dokumentów na biurku, i odległości pośredniej, gdy zwracamy się do współpracowników lub klientów.
Wizyta w OPTYMISTYC i badanie sprawności wzroku pokaże, czy potrzebujesz konkretnego rozwiązania poprawiającego komfort widzenia w miejscu pracy.
Kto najbardziej cierpi na problemy ze wzrokiem w miejscu pracy?
Od pewnego wieku, zwykle między 35 a 45 rokiem życia, zdolność soczewki do „dostosowania się” do różnych odległości maleje (zdolność, którą specjaliści określają jako „akomodację”). Najczęściej jest to proces stopniowy. Zaczynamy to zauważać, kiedy czytając gazetę lub drobny druk musimy rozprostować ręce, aby zwiększyć dystans. To zaburzenie widzenia nazywa się starczowzrocznością. Aby temu zaradzić, wielu początkowo decyduje się na noszenie okularów do czytania. Nawet praca na komputerze staje się coraz bardziej męcząca: nagle mamy trudności z odczytaniem liczb na arkuszach Excela i musimy powiększać znaki wyświetlane na ekranie.
Teksty na naszym smartfonie są niewyraźne i trudne do odczytania. Aby przezwyciężyć tę niedogodność, sięgamy po okulary do czytania.
Jakie są rodzaje okularów biurowych i komputerowych?
Przy wyborze okularów biurowych i komputerowych należy wziąć pod uwagę niezbędną odległość widzenia (praca na komputerze, spotkania itp.). W rzeczywistości może się ona bardzo różnić w zależności od osoby.
Okulary biurowe i komputerowe dla tych, którzy nigdy wcześniej nie nosili okularów?
Okulary do czytania mogą być najlepszym rozwiązaniem do pracy przy komputerze, nawet jeśli nie potrzebujesz jeszcze soczewek progresywnych. Pod pewnymi warunkami mogą być używane jako pierwsza para okularów. Są osoby, które zauważając pierwsze objawy starczowzroczności, potrzebują jedynie soczewek do czytania, a nie do dali. Jednak same okulary do czytania nie wystarczą, ponieważ są zaprojektowane tak, aby zapewnić dobre widzenie z bardzo bliskiej odległości. Rozwiązaniem mogą być okulary z soczewkami biurowymi i komputerowymi, które są precyzyjnie zoptymalizowane pod kątem wymaganych odległości. Dzięki soczewkom typu „Room” możesz bez problemu poruszać się po biurze lub rozmawiać z klientami w okularach biurowych i komputerze.